Mapy Google posiadają już wiele przydatnych funkcji i może się wydawać, że trudno byłoby dodać do nich kolejne opcje, z których mogłoby się regularnie korzystać na co dzień. Ostatnie informacje płynące od samej firmy świadczą jednak o tym, że użytkownicy znów zostaną pozytywnie zaskoczeni, gdyż tym razem na celowniku Google znalazły się kwestie związane z ochroną środowiska. Biorąc pod uwagę ponad 20-letnie doświadczenie Google w tej dziedzinie, można spodziewać się wyłącznie dobrych rozwiązań.

Wybór najbardziej ekologicznej opcji poruszania się

Google nieustannie pracuje nad tworzeniem nowych modeli proponowanych tras, które będą jak najbardziej zoptymalizowane pod kątem zużycia paliwa. Pod uwagę będą brane między innymi nachylenia dróg i zatory w ruchu. W efekcie, dzięki zaoszczędzonym zasobom zmniejszy się ich negatywny wpływ na środowisko. Według ekspertów z GGBet kasyno online strony zawierającej najlepsze automaty do gier online, w szczególności warto zwrócić uwagę na:

  • dodatkowe modyfikacje obejmujące inne formy zrównoważonego transportu, na przykład, tworząc specjalne opcje dla rowerzystów. Poszukując idealnej trasy Mapy Google, przedstawią kompleksowy przegląd wszystkich możliwych tras, a także środków transportu, którymi można dotrzeć w dane miejsce. Na wybór trasy będzie miała również wpływ popularność danego środka transportu w danym mieście (np. metra czy roweru). Osoby, które najczęściej docierają do miejsca docelowego na rowerze, domyślnie zobaczą więcej tras rowerowych — wyniki Google Maps będą tym samym jeszcze bardziej spersonalizowane.
  • Ogromne znaczenie będzie miało zminimalizowanie śladu węglowego i to właśnie ta trasa, które będzie mieć najniższy ślad węglowy, zostanie domyślnie zasugerowana użytkownikowi w przypadku, gdy czas jej trwania będzie porównywalny do najszybszej trasy z punktu A do punktu B. Aby pozwolić osobom korzystającym z Google Maps na jeszcze większą autonomię, aplikacja porówna ślad węglowy między dostępnymi trasami i pozwoli kierowcy na dokonanie wyboru. Na początku ekologiczne trasy zostaną udostępnione użytkownikom w Stanach Zjednoczonych (zarówno dla posiadaczy urządzeń z Androidem, jak i iOS), a w kolejnym kroku nastąpi ekspansja globalna.
  • Wiele miast na całym świecie decyduje się wdrażać strefy niskiej emisji. Są to obszary, na których ograniczony jest ruch niektórych pojazdów i ma na celu utrzymanie czystości powietrza. Już wkrótce w Mapach Google będą pojawiały się alerty pokazujące, czy kierowca znajduje się w danej strefie i czy jest ona dla niego dozwolona. W rezultacie będzie można wybrać inną trasę, odpowiednią dla danego typu pojazdu lub wybrać alternatywny środek transportu. Pierwsze ostrzeżenia tego typu pojawią się w krajach Europy Zachodniej w połowie 2021 roku.

Miejsca recyklingu odpadów

Google Maps mają przekazywać wiedzę i zwiększać świadomość użytkowników na temat potrzeby ochrony środowiska naturalnego. Kolejnym krokiem, mającym pomóc w lepszym zarządzaniu odpadami jest opcja wskazująca miejsca, w których można poddać recyklingowi zużyte produkty oraz jak prawidłowo się za to zabrać. Wyszukiwanie takich miejsc będzie opierało się na profilach biznesowych w Google, w których właściciele będą mogli dodawać szczegółowe informacje o recyklingowanych przez siebie produktach. Osoby będące zainteresowane oddaniem swoich odpadów w dobre ręce, będą mogły szybko znaleźć odpowiednie firmy zajmujące się recyklingiem ubrań, elektroniki, żarówek itp.

Również sami użytkownicy będą mogli wprowadzać informacje o takich miejscach w swojej okolicy, recenzować już obecne i dodawać swoje zdjęcia, a także informować innych gdzie znajdują się np. sklepy z rzeczami z drugiej ręki lub stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Mapy Google mają docelowo stać się miejscem, w którym otwarcie przekazuje się informacje przydatne w wysiłkach na rzecz ochrony środowiska.

Dokładna pogoda i jakość powietrza

Mapy Google będą jeszcze bardziej szczegółowo informować o pogodzie, skupiając się na konkretnych obszarach. W kontekście ekologii niezwykle istotne wydaje się przedstawianie dokładnych pomiarów jakości powietrza — z tych informacji będą mogły skorzystać wszystkie osoby obawiające się smogu oraz alergicy. Na początku specjalna warstwa pogodowa będzie dostępna w Stanach Zjednoczonych, Indiach oraz Australii, a niedługo jej zakres rozszerzy się na kolejne kraje.

Google pierwszą firmą z neutralnym śladem węglowym

Całkiem niedawno globalny raport dotyczący zrównoważonego rozwoju oświadczył, że Google jest pierwszą firmą, która w ciągu całej swojej historii działalności wykazała się neutralnością pod względem emisji dwutlenku węgla.

Firma Google stawia sobie za cel zrównoważony rozwój i od ponad 20 lat liderem w tej dziedzinie. W 2020 roku Google wyemitował 5,75 miliarda dolarów w obligacjach zrównoważonego rozwoju. Była to największa emisja obligacji ekologicznych przez jakąkolwiek firmę w historii. W efekcie Google sfinansowało wiele nowych projektów skupionych na ochronie środowiska i dedykowanych celom społecznym.

Google projektuje wydajne centra danych, wspiera lokalne społeczności, zapewnia rozwój gospodarczy w danym regionie, dba o programy edukacyjne, tworzenie nowych miejsc pracy oraz angażuje się w projekty środowiskowe i kulturalne. Sprzęty, serwery i obiekty należące do Google są projektowane od podstaw pod kątem maksymalnej wydajności i minimalnego wpływu na środowisko. Chmura Google jest najczystszą i najbardziej energooszczędną w branży. 

Google zapobiega też marnotrawstwu, wprowadzając zasady gospodarki o obiegu zamkniętym do zarządzania serwerami i wielokrotnie ponownie, wykorzystując zużyte materiały. W 2019 roku 19% komponentów używanych do modernizacji maszyn stanowiło remontowane zapasy. Kiedy nie można już znaleźć nowego zastosowania dla jakiegoś sprzętu, całkowicie usuwa wszystkie komponenty, które przechowywały dane, a następnie poddaje je recyklingowi lub odsprzedaje.

Jednym z wyjątkowych produktów Google jest Nest Thermostat. Termostaty pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej, a ich użytkownicy w ciągu 10 lat zaoszczędzili tyle energii, że mogliby oświetlić całą planetę przez 5 dni. Termostaty Nest pomagają oszczędzać energię w miejscach, w których przebywa większa liczba osób. Specjalna wyszukiwarka pozwala na znajdowanie oszczędności, sugeruje optymalizacje i wprowadza poprawki do harmonogramów poboru energii. Średnia roczna oszczędność wynosi nawet do 5%.

Google wyznaczyło sobie cel, aby do końca 2022 roku 100% stworzonych przez nich produktów zawierało materiały pochodzące z recyklingu, co ma na celu maksymalizację wykorzystania materiałów pochodzących z „drugiej ręki”.